Evlerde Şark Odaları

Şark Odası ve Şark Köşesi Modelleri
Şark Odası ve Şark Köşesi Modelleri

Evlerinde farklı bir konsept denemek isteyenlerin alternafidir şark odaları. Hantal mobilyaların, sıradan koltuk takımlarının yerine yeni şeyler ararken, eskinin eskimemişliği çıkıverir bazılarının karşılarına. Aslında kadim kuraldır, her şeyin aslına iltica edeceği. Demek ki kaide bozulmuyor ve dekorasyon manasında da bazıları asıla dönüyor, iltica ediyor.

Şark bilindiği üzere doğu demektir, her batının bir doğusu elbette vardır. Osmanlının ihtişamının göz kamaştırdığı devirlerde, garbdan – batıdan- gelenlerin çok beğenerek ve özenerek, iftiharla memleketlerine götürerek  şarka dair eşyaların sergilendiği köşeler şark köşeleri. Bir nevi zamanının zenginlik belirteciymiş batıda bu odalar.

Şark kültürü bilindiği üzere sözlü edebiyatın yazılı edebiyata göre daha fazla geliştiği bir kültürdür. Sözlü edebiyat halkın kültür seviyesini gösterir, doğu diyarlarında şiirlerin okunduğu, gazellerin seslendirildiği, halk türkülerinin dillendirildiği, destanların anlatıldığı meclisler kurulur, bilgiler insandan insana aktarılır. Bu aktarımların moda tabirle paylaşımların yapıldığı meclisler, hem insan topluluklarını alabilecek kapasiteye sahip olmalı hem de her gelenin rahat oturarak sohbetin keyfini çıkarabilecekleri bir mekan olmalı. İşte şark odaları tam da bu ihtiyaca göre hayat içerisinde şekillenmiş mekanlardır.

Kullanıcısına rahatlık vadeden şark odalarının tasarımını ve üretimini yapanlara günümüzde de ulaşmak çok kolaydır. Hem de eski zamanların tekdüzeliğine bakılarak daha zengin seçeneklerle, odalarında farklı alternatif arayanların hizmetindedir. Geçmişi özleyen ve bir nebze de olsa eşya ile yâd etmek isteyenler şark köşeleri ile bu özlemlerini giderebilirler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s