Geçmişte Şark Odaları

Geçmişten gelen kültürün dekorasyonda yaşatılmasıdır şark odaları. Her insanda geçmişe özlem mündemiçtir, bunun farklı sebepleri olabilir, sebeplerinden ziyade her insanın bu duyguyla dolu olması, insanların yaşam alanları üzerinde de etkili oluyor. Şark odası demek aynı zamanda sohbet, rahatlık, huzur, sadelik demek. Doğu kültüründe misafirin ağırlandığı, koyu sohbetlerin yapıldığı mekanların şimdiki ismi şark odaları.
Oda dekorasyonunda geçmişe özlem duyanların alternatifi şark köşelerinde sedirler, halı – kilim yastıklar, kilimler, bakır siniler, bakır ibrikler, nargileler ahşap oymayla yapılmış sehpalar, dantel perdeler mevcuttur, elbette zevke göre eklentiler yapılabilir. Bu eklentiler bazen ata – dede yadigarı bir çakaralmazken, bazen ilk gençlik yıllarında merakla ve büyük bir heves ile para biriktirilip alınan bir çalgı aleti olabilir. Kişiye göre değişkenlik gösterir ama şark odalarında değişmeyen tek şey belki de eskiye dair her hangi bir şeydir. Bu gözler şark odasında kağnı tekerinden tutun da, gramafonlara, taş el değirmenlerinden tutun da, sapı sedef kakma çakılara kadar neler gördü neler. Ne olursa olsun, eskinin yaşanmışlığı vardır, şark odalarında.
Bazen bir köyün köy odası denilen sohbet ve toplantı odasında bazen bir sıra gecesi meclisinde hala yaşar bu döşeme üslubu. Son zamanlarda nargile cafeleri, türkü barları da süsleyerek otontik mekan sevenlerin tercihi. İmkanların gelişmesiyle ulaşılabilirliğinin kolaylaşması pek çok mekanın şark odası tarzında döşenmesinin sebeplerindendir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s