Otantik Dekorasyon Tarzı: Şark Odası

Osmanlı İhtişamının Çarpıcı Otantik Dekorasyon Tarzı: Şark Odaları

Şark köşesi, özellikle doğu ve orta doğu kültürünün ev ve toplanma yeri dekorasyon tarzıdır. Şark köşesi dekorasyonunda özellikle Osmanlı ev dekorasyonunun vazgeçilmez parçaları olan oymalı ağaçtan yapılma sedir üzerinde Türk ve Osmanlı tarzı motiflerle bezeli kumaşlardan yapılmış minderler önemli bir yere sahiptir. Sedirlerin oyma biçimleri, yörelere göre değişmekle birlikte temelde yine Osmanlı ve Türk ahşap oyma kültürüne ait öğeler taşır. Şark odası dekorasyonu genellikle, minderli şark sedirlerinin L ya da U şeklinde bir araya getirilerek yapılır. Ancak var olan odanın biçimine göre şark sedirleri tek başlarına da dekorasyonu tamamlayıcı bir öğe olarak kullanılabilir. Zira şark odası sedirlerinin etnik özellikler taşıyan ihtişamı, dekore edilecek olan alanın havasını bir anda bambaşka bir güzelliğe sokabilecek niteliğe sahiptir.

Osmanlı döneminde, özellikle misafir odalarının dizaynı şark köşesi biçimindedir. Saray ve köşklerin iktidar ve zenginliğini de ifade eden şark köşeleri, gerek ahşap oyma işçilikleri ile gerek şark sediri üzerindeki minderlerin yapımında kullanılan kaliteli kumaşlarla, tam manasıyla bir ihtişam örneğidir. Şark köşesi dekorasyonunda U ya da L biçiminde şekillendirilmiş olan otantik sedirlerin ortasında rahle ya da misafirlere sunulan ikramların koyulabileceği ve boyutu şark sedirlerinin boyutuyla orantılı yine Osmanlı tarzı büyük tepsi biçimi olan sininin üzerine koyulabildiği sehpa bulunur. Şark odaları her ne kadar sade bir dekora sahip olsa da, sedir ve miderlerdeki işçilik, şark odalarına kendine özgü otantik bir görkem katmaktadır.

Şark odaları yalnızca kalın ve sert minderlerden tasarlanabildiği gibi, zevke ve dekorasyon tarzına göre seçilebilecek otantik ya da minimal biçimlerde ahşap oymalı şark sedirleri ile de tasarlanabilmektedir. Ağaç oymalı kolçaklı sedir üzerine kalın ve rahat minderlerle tasarlanmış şark odası tarzı mobilyalar, günümüzün modern dekorasyonuna otantik ve ihtişamlı bir hava katmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s